Ligowiczki na start!

LIGOWICZKI NA START!

Zawsze marzyła się nam ,,kariera naukowa’’ i oto nadarzyła się ku niej okazja za sprawą przystąpienia jesienią do Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem. Zaczęłyśmy pracować nad projektem naukowo-badawczym pt.,, Smog nasz powszedni. Jak jaślanie traktują przez smog zatruwanie?’’. Ucieszył nas udział w projekcie, ponieważ możemy zbadać problem smogu związany z jakością powietrza w naszym mieście, a więc z naszą teraźniejszością i przyszłością.

A zatem co to jest smog i jaki jest jego wpływ na nasze zdrowie? Odpowiedź na to pytanie stanowi niewielką część naszego projektu. Najprościej smog można określić jako mgłę, która śmierdzi i w której źle się oddycha. Składa się z pyłów i trujących związków chemicznych. Jest bardzo szkodliwy dla zdrowia i podstępny, ponieważ nie zabija od razu, ale gromadzi się powoli w organizmie, wyniszczając go niezauważalnie. Toksyczne pyły przedostają się do naszych płuc, oskrzeli, krwi i wywołują różne choroby.

Na początku naszej pracy nie miałyśmy zbyt wiele wiedzy o smogu. Tradycyjnie szukałyśmy wiadomości w internecie, próbując znaleźć wiarygodne źródła informacji.

Okazało się, że stron o smogu jest bardzo dużo. Jak więc sprawdzić, które z nich podają prawdziwe i zgodne z aktualną wiedzą naukową informacje? Wydaje się, że organizacje pozarządowe, czyli takie, które skupiają się na działalności zmierzającej do zmniejszenia emisji szkodliwych pyłów, są zainteresowane podawaniem prawdziwych informacji. Korzystałyśmy miedzy innymi ze stron internetowych Polskiego Alarmu Smogowego i Eko Kalendarza. Oprócz tego opracowałyśmy ankietę, która ma zbadać opinie jaślan na temat smogu i ich wiedzą dotyczącą jego źródeł i sposobów zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. Prowadzimy również badania jakości powietrza w Jaśle samodzielnie opracowane. Nasze dalsze działania naukowo badawcze zmierzają do opracowania wniosków dotyczących badań. Czekajcie zatem na dalsze wiadomości.

Klaudia  Kalita, 
Julia  Machlarz, 
Oliwia  Sanicka, 
Martyna Stachaczyńska,

czyli zespół ligowy z kl. 6c

A oto nasz jasielski i ogólnopolski problem – tak między innymi powstaje smog.